Потписан Меморандум о сарадњи између Универзитета уметности у Београду и града Кикинде, Културног центра Кикинде и ЦЛПУ “Terra”

27. јуна 2024

Ректорка Универзитета уметности у Београду, проф. др Мирјана Николић, градоначелник Кикинде Никола Лукач, в.д. директора Културног центра Кикинда Марко Марковљев и директор Центра за ликовну и примењену уметност „Terra“ Александар Липован потписали су 26. јуна 2024. године Меморандум о сарадњи у Градској кући у Кикинди.

Меморандум је потписан поводом организације Међународне летње уметничке школе Универзитета уметности, која ће ове године бити одржана у периоду од 6. до 13. јула у Кикинди. Домаћини школе – Културни центар Кикинда и ЦЛПУ Terra – угостиће 40 студента из земље и иностранства, који ће се окупити око четири уметничке радионице (музичка режија, сликарство, керамика и драмска радионица). Студенти ће имати задатак да истраже културно-историјски и природни амбијент Кикинде и њене околине и да, служећи се савременим уметничким језиком, инспирацију потраже у темама очувања природе и одрживости екосистема.

Овакав концепт је препознао и свесрдно подржао град Кикинда, а градоначелник Никола Лукач је истакао: „Сигуран сам да ће студенти који ће учествовати на радионицама Летње школе бити изузетно изненађени градом какав је Кикинда и да ће својим колегама, студентима пренети своје устиске са ових радионица. Кикинда ће остати центар културе и уметности у овом региону, а рекао бих да већ и јесмо, управо заслугама више од 40 година рада наше Terre. Ово је само корак ближе ка нашим циљевима да додатно понудимо садржаје, не само нашим Кикинђанима већ и целом региону, али и да будемо на светској и европској мапи културе баш у овом периоду током јула, поред Симпозијума који организује традиционално Terra. Хвала још једном госпођи Николић, ректорки Универзитета уметности у Београду. Сигуран сам да ова сарадња неће бити само за ову годину, већ да ћемо наставити традицију у реализацији разних пројеката са Универзитетом уметности.“

Ректорка Универзитета уметности Мирјана Николић je изјавила: „Ове године, двадест први пут по реду, домаћин Летње школе Универзитета уметности биће диван град Кикинда на североистоку Војводине. Својом природом, заштићеним врстама, али и традицијом, историјом те маркатним установама културе, пре свега Културним центром и Центром Terra, Кикинда је значајан центар Севернобанатског округа. Током трајања Летње школе под називом Circle Point, захваљујући ванредној подршци локалне самоуправе – Скупштине града Кикинда, биће организоване четири уметничке радионице које ће водити истакнути наставници и сарадници Универзитета уметности. Током седам дана ће 18 студената уметности из Европе и 24 из Србије имати прилику да се упознају, друже, конципирају и реализују своје уметничке радове, упознају Кикинду и понесу нова и узбудљива искуства из наше земље и овог града. Са нестрпљењем очекујемо старт школе, као и завршну презентацију остварених резултата. На крају изражавам искрену захвалност Скупштини града и градоначелнику господину Лукачу, в.д. директору Културног центра Кикинда Марку Марковљеву и директору Центра за ликовну и примењену уметност Terra Александру Липовану, без чије несебичне помоћи и подршке не би било могуће припремити и релизовати овогодишњу Летњу школу Универзитета уметности 2024.“

Марко Марковљев, в.д. директора Културног центра Кикинда, је рекао да је “ово је веома значајно за Културни центар, јер повећава видљивост и капацитет наше установе, а важно је и за целу Кикинду, јер ће велики број студената из земље и иностранства видети наш град”.

Директор ЦЛПУ “Терра” Александар Липован је објаснио да ће “Тера бити домаћин студентима керамике, као и да ће у исто време бити организован Симпозијум, тако да ће студенти присуствовати и једном од најзначајнијих догађаја када је у питању скулптура, што ће бити додатно искуство за њих.