ЛЕТЊА УМЕТНИЧКА ШКОЛА 2024, 6-13. ЈУЛ, КИКИНДА

15. јула 2024

Летња уметничка школа Универзитета уметности у Београду одржана је у Кикинди, од 6. до 13. јула 2024. године под називом Circle Point. Овогодишњи домаћини – град Кикинда, Културни центар Кикинда и Центар за ликовну и примењену уметност „Terra“ – угостили су 40 студента уметности из земље и иностранства и 4 професора Универзитета уметности који су се окупили око 4 уметничке радионице – музичке, ликовне, драмске и радионице керамике.

Летња уметничка школа 2024. имала је за тему очување природе и одрживост екосистема, а зелено окружење града Кикинде и Баната представљало је драгоцен извор инспирације домаћим и иностраним студентима. Током седам дана интензивног рада у четири уметничке радионице, студенти су истраживали провокативни културно-историјски и природни амбијент Кикинде, а као резултат су настала вредна уметничка дела и несвакидашње интердисциплинарне уметничке форме.

Презентација радова и свечано затварање ЛУШ одржани су 12. јула 2024. године у Културном центру Кикинда. Након уводне речи директора Културног центра Кикинда Марка Марковљева и директора ЛУШ-а, проректора проф. Владимира Татаревића, присутнима се обратио градоначелник Кикинде Никола Лукач.

Јавности су приказани радови са музичке, ликовне, драмске радионице и радионице керамике које су водили др ум. Марко Стојановић (ФМУ), др ум. Немања Николић (ФЛУ), др ум. Тара Манић (ФДУ) и др ум. Љубица Кнежевић (ФПУ).

У галерији Културног центра Кикинда, отворена је изложба Слика + Филм = Екологија, док је на платоу испред Центра приказана изложба интердисциплинарних радова који спајају музику и скулптуру под називом Echoes of Earth: A Sculptural Installation for 17 Speakers. Након тога је изведена представа Зелено, волим те зелено.

Школа је реализована у сарадњи Универзитета уметности у Београду са Културним центром Кикинда, и уз подршку Центра за ликовну и примењену уметност „Теrra“ и града Кикинда.

Радионице:

Радионицу водио: др ум. Марко Стојановић, доцент Факултета музичке метности

Радионицу водио: др ум. Немања Николић, доцент Факултета ликовних метности

Радионицу водила: др ум. Љубица Кнежевић, ванр. проф. Факултета примењених метности

Радионицу водила: др ум. Тара Манић, асистент Факултета драмских метности