Саопштење за јавност Конференције универзитета Србије

28. марта 2025

Поводом најновије измене Уредбе о нормативима и стандардима услова рада универзитета и факултета за делатности које се финансирају из буџета (објављена у „Службеном гласнику РС“, бр. 27/25), а којом се потребно време за послове наставе, односно научноистраживачког/уметничког рада наставника и сарадника са по 20 часова седмично, у оквиру 40 часовног седмичног радног времена, мења пропорцијом од пет часова за научноистраживачки/уметнички рад, односно 35 часова за послове наставе, Конференција универзитета Србије најоштрије осуђује овакав непромишљен и противзаконит поступак Владе Републике Србије, којим се додатно нарушава однос државе према високошколским институцијама и продубљује опште неповерење у ауторитет надлежних органа.

Поред очигледне противзаконитости, будући да је Уредба донета од стране Владе којој је престао мандат (чл. 17. ст. 1. Закона о Влади), као и без предлога Националног савета за високо образовање и претходно прибављеног мишљења Конференције универзитета и Конференције академија и високих школа (чл. 12. ст. 1. тач. 5. и чл. 68. ст. 5. Закона о високом образовању), овај једнострани акт, донет без претходне јавне расправе, јасно показује непознавање функционисања система високог образовања и подрива основне циљеве и принципе на којем почива не само систем установљен Законом о високом образовању, већ и сви системи у свету. Јединство наставне и научноистраживачке, стручне и уметничкоистраживачке делатности је једно од основних начела на којем почива високо образовање и њихов пропорционалан однос је најважнији предуслов обезбеђивања квалитета наставног кадра и изградње угледа сваке високошколске установе. Посебно напомињемо да се уведеном диспропорцијом директно угрожава позиционирање наших универзитета на међународним ранг листама, с обзиром на чињеницу да је један од кључних параметара за рангирање управо квалитет научноистраживачког рада. У условима оштре конкуренције на међународном тржишту високог образовања, лошији рејтинг наших универзитета на престижним листама ће изразито негативно утицати на стратегију интернационализације и у директној је супротности са циљевима Стратегије научног и технолошког развоја Републике Србије.

Стога захтевамо од релевантних државних органа да сагледају све последице доношења оваквог акта, а од Владе Републике Србије да по хитном поступку стави ван снаге незакониту Уредбу, која може да има погубне последице на квалитет високог образовања и научно-технолошки развој Републике Србије.

Конференција универзитета Србије